Seyahat Uyarısı

Değerli Misafirimiz, TURSAB tarafından yapılmış olan bilgilendirmeler doğrultusunda olağanüstü hal uygulaması sebebiyle Yurtdışı çıkışları ile ilgili hali hazırda uygulanmakta olan prosedürler hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz. Yurtdışına çıkışınız sırasında sorun yaşamamanız için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  1. Yeşil ve hizmet (gri) pasaportu sahibi tüm Devlet memurları, eşleri ve çocukları bağlı oldukları Kurumundan görev nedeniyle yurt dışına çıkmalarına izin verilen muvafakatname almalıdır. Görev dışında çıkışa izin verilmemektedir. Yükseköğretim Kurulu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nin 19.07.2016 tarihli Duyurusu’nda ; YÖK tüm üniversitelere (Devlet/Vakıf ) bir yazı göndererek yurt dışında akademik çalışmalar gerçekleştirmesi amacıyla yapılan görevlendirmeyi rektörler dahil ikinci bir talimata kadar durdurmuş olup, yurt dışında olanlardan ise yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede geri çağrılmalarını istemiştir.
  2. Öğretmenler açısından tatilde olmalarına rağmen yıllık izinlerin kaldırılmasına karar verilen genelge kapsamında henüz sorun çözülmüş değildir. MEB hali hazırda sorunu çözüme kavuşturamamış olup, izin vermemektedir. Bu bakımdan ilgili kurumdan muvafakatname alınması uygun olacaktır.
  3. Umuma mahsus pasaport (bordo) sahipleri için kara, deniz, hava limanlarında güvenlik ile ilgili farklı uygulamaların yapıldığı açıklanmaktadır. Kamu personeli olmadıklarını belgeleyenler, mesleği ile ilgili kimlik kartı-SGK’da çalışmakta olduğu firmadan hizmet dökümü, işe giriş bildirgesi ile yurt dışına çıkış yapabileceklerdir.
  4. Emekliler açısından pasaport rengi fark etmeksizin belge istemediklerini, emekli kartlarını yanında bulundurmaları gerektiği, ancak Emniyet Teşkilatından emekli kişilerin kendileri, eş ve çocuklarından yurtdışına çıkmalarına engel bir durum olmadığına dair belge talep edildiği belirtilmektedir.
  5. K.K.T.C seferlerine katılmak isteyen umuma mahsus ( bordo ) pasaport ve nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen yolcular için; Devlet memurluğundan emekli olanlar; emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz ederek yurt dışına çıkış yapabilmektedirler. Sadece Emekli Emniyet Teşkilatı mensubu ile Emekli Asker eş ve çocuklarından yurtdışına çıkmalarına engel bir durum olmadığına dair belge istenecektir. Aktif/görevde bulunan Devlet memurlarının YÖK’e bağlı Devlet memuru hariç görev nedeniyle bağlı oldukları kurum ve kuruluşlarda yurt dışına çıkışlarında sakınca olmadığında dair belge ibraz edenler, yurt dışına çıkış yapabilmektedirler. Devlet memuru olmayan yolcular; Devlet memuru olmadıklarını belgeleyenler (mesleği ile ilgili kimlik kartı-SGK’dan alınan belge-çalışmakta olduğu firmadan görev belgesi ile) yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.

Yukarıda belirttiğimiz kontrollerin yapılması zaman aldığı için misafirlerimizin havalimanlarına uçuş saatlerinden 5-6 saat önce gitmeleri önerilmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz prosedürler TURSAB tarafından paylaşılan ve hali hazırda uygulamada olan prosedürler olup uygulamalarda bir değişiklik olması halinde misafirlerimiz ile paylaşılacaktır.