Pattaya

Pattaya

Yapılacak şeyler - genel

Pattaya Tayland’ın önemli şehirlerinden biridir. Başkent Bangkok’un yaklaşık 165 km kadar güney doğusunda ve Tayland Körfezi kıyısında yer almaktadır. Şehrin adının kelime anlamı, “Güney Batı Munson Rüzgarı” anlamına gelmektedir.

Pattaya, ismini daha sonraları Büyük Kral Taksin (King Taksin the Great) olarak anılacak Siyam Kralı Phraya Tak’dan gelmektedir. 18. Yüzyılın sonlarında (1767) eski Ayutthaya Krallığı, Burmalılar tarafından saldırı altındayken Phraya Tak (Kral Taksin) bu bölgede çok iyi bir savaş çıkartmış ve bölgenin adı bundan sonra Pattaya olarak kalmıştır.

Pattaya, 1950’lerin sonlarına kadar küçük bir balıkçı köyü olarak kalmıştır. 1964’de belediyeye dönüşmüştür. Vietnam savaşına katılan Amerikan askerleri, Pattaya’yı bir dinlenme mekanı olarak kullanmaya başlayınca büyümeye başlamıştır. 1978’de şehir olmuştur.

Şehirde yaşayan, çalışan ve çoğunluğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerika’dan gelen yabancıların talep doğurması sonucunda şehirdeki çok katlı yapıların sayısı artmıştır. Böylece şehir, yüksek katlı yapı sayısında, ülkenin başkenti Bangkok’tan sonra ikinci sıraya yerleşmiştir.

Şehrin merkezi ve kalbi olarak Walking Street gösterilebilir. Walking Street şehrin gece hayatının merkezi niteliğindedir. Burada rock, pop, hard, striptiz, gay gibi her çok çeşitli eğlence mekanları bulunmaktadır.

Şehirdeki en ucuz ulaşım seçeneklerinden biri songthaew adı verilen pikaplarla sağlanmaktadır. Şehir içerisinde ulaşım için ayrıca Tuk-Tuk adlı araçlar kullanılmaktadır. Uzak Doğu ülkelerinde sık tercih edilen tuk-tuk motorsikletlerin gelişmiş bir versiyonudur. Şehre gelen turistler için ekonomik ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Pattaya, Tayland’ın en gözde tatil merkezlerinden biridir. 2005 yılında 5.4 milyon turiste ev sahipliği yapmıştır. Son yıllarda Doğu Asya ve de Rusya’dan gelen yabancı turist sayısında artış yaşanmış olup sunduğu seks turizmi ile de dünyada kendine özgü bir yer edinmiştir.

Pattaya, Kasım-Şubat arasında sıcak ve kuru bir iklime sahiptir. Mart-Mayıs arası sıcak ve nemlidir. Haziran’dan Ekim’e kadar olan zamanlarda ise yağmurludur.

YerPattaya
Vize Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 güne kadar bir süre için Tayland'a vizesiz seyahat edebilirler. Hava yolu ile ulaşıma en fazla 30 gün kalmak için izin verilir. Karadan gelenlere 15 gün kalmalarına izin verilir.

Konuşulan DillerTayca
Para BirimiBaht
Yüzölçümü (km2)22,2

Ne yazık ki şu anda uygun bir konaklama seçeneği bulunmamaktadır.

Ne yazık ki şu anda uygun bir tur programı bulunmamaktadır.

Ne yazık ki şu anda uygun bir festival bulunmamaktadır.

Ne yazık ki şu anda uygun bir araç kiralama hizmeti bulunmamaktadır.