Barselona

Barselona

Yapılacak şeyler - genel

Barselona İspanya’da Katalonya Özerk Topluluğu’nda yer alan İspanya’nın ikinci büyük kentidir. Kent İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona’nın, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Kent ayrıca 1992 Yaz Olimpiyatları’na evsahipliği yapmıştır. Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır.

Barselona söylentiye göre İÖ 3. yy’da Kartacalılar tarafından eski bir İberya kenti üzerine kurulmuştur. Kentin adı da bir olasılıkla Kartaca’nın ünlü yönetici ailesi Barkaslardan kaynaklanır.

Barselona’da kent planı düzenli ve uyumludur. Ticaret ve yerleşme alanları eski kentin merkeziyle çevresinde yoğunlaşmıştır. Sanayi bölgeleri bunların dışından çevreye doğru yayılır. Eski kentin ana ekseni, kuzeyde büyük ticaret merkezi Plaza de Cataluña, güneyde ise Paseo Marítimo ve kıyı şeridi arasında uzanan bir dizi bulvardan oluşan Ramblas’tır. Geniş kaldırımları, ağaçlar altındaki bankları ve kitap, gazete, el sanatı ürünleri, özellikle de başta kuşlar olmak üzere ev hayvanları ve çiçek satılan küçük dükkanlarıyla Ramblas sevilen bir gezinti alanıdır.

Barselona İber Yarımadası’nın kuzeydoğu kıyısında yer alır. Güneydoğu yönünde Akdeniz’e doğru inen hafif eğimli bir arazi üstünde kurulmuştur. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Barselona’da iklim yumuşaktır.

Kentin en eski yerleşim alanı, küçük bir tepe olan Monte Taber’dir. Roma dönemi surlarının kalıntıları buradaki bazı sokaklarda hala görülür. Eski kentin ortasındaki Barselona Katedrali’nin yapımına 1289’da kuzey cephesi ile başlanmış büyük bölümü 14. yüzyılda yapılmasına karşın ancak 15. yüzyıl sonlarında tamamlanmıştır. Batı cephesi ise 19. yüzyılda eklenmiştir. Geç gotik kiliselerde görülen mekansal bütünlük endişesi bu yapıda da kendini gösterir. Neflerin genişliği, yüksekliği, geniş aralıklı taşıyıcı ayakların inceliği ve transeptin ana nefe göre çok az dışarı taşması ile iç mekan bütün uzunluğu ve genişliğiyle tek bir hacim olarak kavranmaktadır. İç payandalar arasında şapeller yer alır. Bezemelerde zarif, gösterişli ve egzotik bir üslup egemendir; ışık kullanımı ise kısıtlıdır. Katedralin yakınlarındaki Plaza del Rey’de, büyük bölümü 14. yüzyılda inşa edilen Barselona kontlarının sarayı Palacio Real Mayor ve Aragon krallık arşivinin korunduğu 16. yüzyıl sarayı yer alır. Plaza de San Jaime’de 15. ve 16. yüzyıllrda inşa edilen Kongre Sarayı ve gotik Belediye Meclisi Binası vardır. Puerta de la Paz’daki 65 m’lik Kristof Kolomb Anıtı ve hemen yakınında bugün deniz müzesi olarak kullanılan 14. yüzyıl tersanesi Reales Atarazanas, kentin ilgi çekici yapılarındandır.

Barselona’nın belki de en önemli mimari yapısı ve kentin simgesi olan devasa Sagrada Familia Kilisesinin yapımına 1882 yılında mimar Villar başladı. Bir yıl sonra ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi görevi devraldı. Gaudi’nin ömrü ancak kilisenin ön cephesi ve planlanan on sekiz kuleden sekizini tamamlamak için yetti. Gotik tarzın örneği olan ünlü kilise hâlâ tamamlanamadığı için ‘Bitmeyen Kilise’ olarak da bilinir.

Kente damgasını vuran yerlerden birisi de Akdeniz’in en hareketli limanı olan Barcelona Limanıdır. Bu limana yılda 700.000’den fazla gemi uğradığı söylenir. Limana çıkan ana yollardan biri, ünlü kaşif Kristof Kolomb Anıtı’na gider.

Kent Meydanında yer alan arena, Katalanlar ve turistler için ilgi çekici bir yerdir. Flamenko dansının izlenebileceği gece klüpleri çok sayıdadır. Aslında Barcelona daha çok bir eğlence şehridir; kentin her yerinde eğlenilebilecek yerler bulmak mümkündür.

YerBarselona
Vize Bilgileri

İspanya Avrupa Birliğine üye bir ülke olup Schengen Anlaşmasının bir parçasıdır. Bu iki üyelik İspanya’yı ziyaret etmek isteyen yabancı vatandaşların vize gerekliliklerini belirlemektedir.

Schengen vizesi, Schengen Bölgesindeki bir veya birkaç ülkeyi (örn: Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Polonya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Malta, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan) ziyaret etmek istediğinizde gerekmektedir. Schengen ülkelerinde toplam konaklama süresi altı aylık bir süre içinde ilk giriş tarihinden başlayarak 90 günü aşamaz.

Türk vatandaşları İspanya’yı ziyaret etmek için bir vizeye ihtiyaç duymaktadır (diplomatik, hizmet ve hususi (yeşil) pasaport hamilleri hariç).

Konuşulan DillerKatalanca, İspanyolca
Para BirimiEuro
Yüzölçümü (km2)100

Ne yazık ki şu anda uygun bir konaklama seçeneği bulunmamaktadır.

Ne yazık ki şu anda uygun bir tur programı bulunmamaktadır.

Ne yazık ki şu anda uygun bir festival bulunmamaktadır.

Ne yazık ki şu anda uygun bir araç kiralama hizmeti bulunmamaktadır.